Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın faydaları oldukça çoktur; kan dolaşımını arttırarak kişinin rahatlamasının yanı sıra oldukça fazla etkisi vardır. Masajın faydaları,  masaj tedavisinin riskleri ve bu tedavi yönteminden neler beklenmesi gerektiğini makalemizde anlatıyor olacağız.

Masaj tedavisi  bir lüks olmaktan çıktı. Artık özel işletmelerde, hatta havaalanlarında dahi masaj terapisi hizmeti almak mümkün. Daha önce hiç masaj tedavisi yaptırmadıysanız, masajın ne demek olduğunu ve masajdan beklemeniz gereken faydaları bilmenizde fayda var.

Masaj Nedir?
Masaj; çeşitli özel basınç, sürtünme ve hareket ettirme yöntemleri kullanılarak cilt, kas, tendon ve bağ yapılarınızın değiştirilmesi ve rahatlatılması eylemini tanımlamakta kullanılan genel bir terimdir. Masaj uygulayıcıları genel olarak ellerini ve parmaklarını kullanırlar. Fakat uygulama sırasında, gerekirse aynı zamanda ön kol, dirsek hatta ayak bile kullanılabilir. Hedeflenen sonuca göre masaj yöntemleri; hafifçe okşamaktan, derin basınç teknikleri uygulamaya kadar değişiklik gösterebilir.

Aşağıdaki yaygın türler de dahil olmak üzere birçok farklı masaj türü vardır. Masajın faydaları konusuna değinmeden önce, masaj türlerini tanıyalım:

İsveç masajı. Uzun süreli hafif vuruşların yarattığı titreşim ve derin dairesel ovma hareketleri kullanılarak, dinlenmenize ve enerji kazanmanıza yardımcı olan yumuşak bir masaj tekniğidir.
Derin doku masajı. Bu masaj tekniğinde kas ve bağ dokusunun sık ve derin tabakaları hedeflenerek, daha yavaş tempoda fakat daha güçlü vuruşlar uygulanır. Özellikle yaralanma sonucu oluşan kas hasarının iyileşmesine yardımcı olmak için sıkça başvurulan bir tekniktir.
Spor masajı. Bu teknik, İsveç masajıyla benzerlik taşır. Fakat genel olarak spor faaliyetlerinde yer alan insanların yaşadığı yaralanmalarını önlemeye veya tedavisine yardımcı olmaya yönelik uygulanır.
Tetik nokta masajı. Bu masaj tekniğinde, aşırı zorlanma ya da yaralanma sonrasında kaslarınızda oluşabilecek, tetik nokta olarak adlandırılan sıkı kas liflerine ve hassas alanlara odaklanılmaktadır.

Masajın Faydaları Nelerdir?
Masaj genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıbbın parçası olarak kabul edilir. Çeşitli sağlık koşulları ve durumları içeren geniş bir yelpazede, standart tedaviyle birlikte sunulması günden güne yaygınlaşmaktadır.

Masajın faydaları hakkında kesin bilgi sahibi olabilmek adına daha fazla araştırma gerekli olmakla birlikte, yapılan bazı çalışmalarda masajın şu konularda yararlı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır:

Gerginliğin azaltılması
Genel bunalım ve depresyon
Ağrılar
Sertleşme
Kan basıncının kontrolü
Bebek gelişimi
Sporla ilgili yaralanmalar
Bağışıklığın arttırılması
Kanser tedavisi
Belirli koşullar veya hastalıklara karşı sağlayacağı faydalara ek olarak genellikle sevecen tavırlar, konfor ve güçlenme duygusu sunan masaj terapistiyle derin bağlantılar oluşturulması, bazı insanların masajdan keyif almasının diğer sebepleri arasında sayılabilir.

Önemli faydaları olduğu bilinmesine rağmen, masaj tıbbi bakım uygulamalarının yerini tek başına dolduramaz. Doktorunuzu, tedavilere ek olarak masaj terapisi gördüğünüze dair bilgilendirmeniz ve eğer uymanız gereken herhangi bir tedavi planı varsa aksatmamanız önemlidir.

Unutmayalım; masaj, tamamlayıcı bir sağlık hizmetidir. Masajın faydaları, diğer sağlık koşulları tamamlandığında ortaya çıkar.

Masajın Riskleri Nelerdir?
Masajın faydaları kadar riskleri de elbette bulunmaktadır. Eğitimli bir masaj terapisti tarafından uygulandığı sürece, masaj terapisi genellikle güvenlidir. Ama masaj terapisi herkes için uygun değildir. Şu durumlarda masaj terapisine başlamadan önce doktorunuza danışın:

Açıklanamayan ağrı veya diğer belirtiler
Yanık veya açık yara
Kanser
Kan pıhtılaşması
Kırıklar
Romatoid artrit (Romatizmal eklem iltihabı)
Şiddetli osteoporoz (Kemik erimesi)
Hamilelik

Bazı masaj türleri, uygulamayı takip eden gün içinde biraz ağrı hissetmenize sebep olabilir. Fakat genel olarak masaj, ağrılı veya rahatsız edici olmamalıdır. Eğer masaj uygulanan herhangi bir bölgede bir terslik ya da acı hissederseniz, hemen masörünüze bildirin. Oluşabilecek ciddi problemlerin büyük bir kısmı, masaj esnasında çok fazla basınç uygulanmasından kaynaklanır.

Nadir durumlarda, masaj şu problemlerin yaşanmasına sebep olabilir:
İç kanama
Sinirlerde hasar oluşumu
Geçici felç
Vücudunuzun, masaj esnasında kullanılan yağ ya da losyonlara karşı vereceği alerjik tepkiler.

Masaj’dan Ne Beklenmeli?
Masaj için herhangi bir özel hazırlık yapmanız gerekmez. Bir masaj terapi seansına başlamadan önce, masaj terapisti yaşadığınız herhangi bir belirti, tıbbi geçmişiniz ve masajdan sonuç olarak ne beklediğiniz gibi konularda sorular sorabilir. Masaj terapistiniz ayrıca uygulayacağı masaj türü ve kullanacağı teknikler konusunda açıklamalar yapabilir.

Genel olarak bir masaj terapisi başlangıcında, soyunmanız veya bol ve rahat giysiler giymeniz istenir. Yalnızca kendinizi rahat hissedeceğiniz noktaya kadar soyunun. Genellikle bir masa üzerine uzanır ve üzerinizi bir çarşafla örtersiniz. Tamamen giyinik bir şekilde sandalyede otururken de  masaj uygulanması mümkün olabilir. Masaj terapistiniz, ne kadar baskı uygulaması gerektiğini belirleyebilmek için ağrılı ya da gergin alanlara dokunarak bir değerlendirme yapabilir.Eğer isterseniz, masaj terapistiniz cildinizde oluşacak sürtünmeyi azaltabilmek için çeşitli yağ ya da losyonlar kullanabilir. Eğer alejiniz bulunan herhangi bir madde varsa terapistinizi bu konuda uyarın.Bir masaj oturumu masaj türüne ve ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak 15 ila 90 dakika arasında sürebilir. Hangi masaj türünü seçmiş olursanız olun, masaj sırasında ve sonrasında sakinleşmiş ve rahat hissetmeniz gerekir. Kısa süreli rahatsızlıkların üzerine çıkacak şekilde hissedilen acı, bir şeylerin ters gittiğini gösterebilir. Eğer masaj terapistiniz, fazla basınç uyguluyorsa daha hafif davranması konusunda uyarın. Bazen bir kasınız üzerinde hassas bir nokta olabilir. Masaj uzmanınız bu nokta üzerinde çalışırken rahatsız hissetmeniz normaldir. Fakat eğer acı hissederseniz bunu masaj uzmanınıza bildirin.

Doğru Masaj Terapistini Bulmak
Masaj fizyoterapist veya masaj terapisti gibi çeşitli türlerdeki sağlık çalışanları tarafından uygulanabilir. Doktorunuzdan ya da güvendiğiniz bir kişiden, iyi bir masaj terapistine ulaşabilmek konusunda tavsiye isteyin. Sağlıklı masaj uygulanması lisans, tescil veya sertifika gerektirir.

Masaj terapisti olarak seçtiğiniz kişiye şu soruları sormaktan çekinmeyin:

Masajla ilgili eğitim ve deneyiminiz nedir?
Sizce benim durumumda kaç masaj seansı uygulanması gerekir?

Burgaz Spa; Hamam, Sauna ve Masaj hizmetleri ile kan dolaşımınızı arttırarak rahatlamanızı ve arzuladığınız görünüme kavuşmanızı sağlıyor!

Masajın sadece kendinizi şımartmak için kullanabileceğiniz, rahatlatıcı bir yol olduğu düşüncesini bir kenara bırakın. Masaj bu tip düşüncelerin aksine, gerginliğinizi azaltarak buna bağlı oluşabilecek rahatsızlıkları önlemekte ya da belirli bir sağlık sorununuzun etkilerini azaltmaya yardımcı olmakta kullanabileceğiniz güçlü bir araç olabilir. Masaj, ayrıca genel sağlık ve zindelik seviyenizi yükseltmeniz konusunda önemli yararlar sağlar. Bir uzmana danışarak kendi kendinize ya da yakınlarınıza, nasıl basit çapta masajlar uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Masajın Faydaları Nelerdir?